Oddíl Žlutý kvítek byl založen 6. května 1987 a mezi zakládajících 15 členů patří Jana Harabišová (Ježek), Jaromír Šupina (Pirát), Michal Bílek (Medvěd), Zuzana Menšíková (Havran), Petra Opělová (Tučňák), Tomáš Paluzga (Papoušek), Aleš Šigut (Orel), Martin Leska (Eiffel), Lukáš Kula (Jestřáb), Ivana Šigutová (Sněženka), Vladimír Bača (Sup), Petr Paluzga (Kondor), Radim Kuchař (Tygr), Jana Hudečková (Bobřík), Vlastimil Bužek (Delfín), kteří byli rozdělení do tří družin – Kamzíci, Tygři a Sovy. Vedoucím oddílu se stal Pirát, který v této funkci vydržel až do 31. 12. 2024, kdy se funkce ze zdravotních důvodů vzdává. Novým hlavním vedoucím se ke dni 1. 1. 2025 stává Ing. Tomáš Huďa, který v oddíle působí od roku 2005 a patří mezi nejzkušenější členy.
Na první schůzce jsme se dohodli o názvu oddílu, který byl vybrán dle našich oblíbených knih Jaroslava Foglara a také proto, že v mnohých zahradách právě kvetly mochny husí, jejichž květ jsme si dali do znaku. Avšak ihned na druhou schůzku nepřišel Martin Leska, ale naopak přibyl další člen – Lubomír Bužek (Pavouk) a Petra Michnová (Sýkorka). Během jednotlivých let se členská základna neustále obměňovala a do 31.12.2024 naším oddílem prošlo 413 členů.
V roce 1987 jsme začali pracovat pod pionýrskou skupinou v Palkovicích a zároveň jsme se stali členy Tělovýchovné jednoty Sokol Palkovice, která nám poskytla místnost ke schůzování. Stali jsme se rovněž členy Klubu českých turistů. S opětným vznikem Junáka po sametové revoluci v roce 1989 začala ve skautském hnutí pracovat chlapecká část oddílu, avšak jen velmi krátkou dobu (do poloviny roku 1991). Od roku 1993 jsme se stali členy ATOM (Asociace turistických oddílů mládeže České republiky), kde působíme dodnes.
![]() |
![]() |
První oddílová výprava se konala 23. května 1987 a byla to cyklotúra do okresního města Frýdku-Místku, kde jsme se utkali s oddílem NoAcO (vedoucí Milan Václavík) a Delfíni, bývalý Pirátův oddíl, v různých kuličkařských disciplínách.
Během činnosti oddílu jsme hráli několik dlouhodobých her – Alvarez, Záhada 12 klíčů, Zlatá horečka, Stínadla a další. Měli jsme i několik zajímavých akcí, jako např. mikulášské nadílky, uzlařské závody, brigády na hradě Hukvaldy, turistické závody s oddílem Modré šípy (vedoucí Jindřich Plaček – Šíp), návštěvy hvězdáren, sáňkařské a cyklistické závody, vlaštovkiády, turnaje ve florbalu a další. Každoročně plníme odznaky Jarní kilometry.
V letech 1988-2004 jsme vyhotovovali oddílové kartičky z akcí o velikosti 6,5 x 9 cm, na které jsme vypisovali datum, název akce a jednotlivé účastníky. Bylo jich vyrobeno více než 507 kusů a kdybychom je uložili na sebe, dostaneme výšku sloupce přes 168 milimetrů. Tyto kartičky kreslili členové oddílu a jsou pěknou vzpomínkou nejen na oddílové akce, ale i na jejich „malíře“.
![]() |
![]() |
![]() |
Dne 3. května 1989, v době 2. výročí založení oddílu, jsme se sešli na Paloučku věrnosti, kde jsme za pomocí instruktorky Denisy Michálkové (Deny, vypomáhala v oddíle v roce 1989) ze Zelinkovic vyhloubili jámu na lípu, kterou přinesla Michaela Muchová (Poštolka). Oddílová lípa musela v roce 2016 ustoupit těžbě po kůrovcové kalamitě a zůstaly po ní jen kořeny.
O dva roky později (1. 10. 1991) jsme zaznamenali narůst nových mladých členů (Kamila Brysová – Krtek, Nikola Brysová – Žabka, Jakub Huška – Krokodýl, Pavel Kiša – Střevlík, Lenka Kišová – Ještěrka, Sylva Hušková – Srnka, Lukáš Bača – Levhart, Martin Žvak – Jezevec a Milada Široká – Veverka) a na jejich vedení se velmi podíleli instruktoři Jana Hudečková (Bobřík), Ivana Šigutová (Sněženka), Filip Široký (Sokol), Jana Harabišová (Ježek), Martin Považan (Žán) a Lubomír Bužek (Pavouk).
Po prázdninách roku 1992 shromáždil Filip Široký (Sokol) nejstarší bývalé členy oddílů Žlutý kvítek a Modré šípy, kteří se již aktivně do činnosti nezapojovali, a společně s Rostislavem Bužkem a Petrem Menšíkem založili družinu Roveři. Jejich činnost byla zpočátku zaměřena na turistiku, později i na další chlapecké zájmy – fotbal, hokej. Vedení Roverů se později ujali Viktor Bužek (Lev) a Václav Kostelecký (Mýval), kteří zavedli i další nové sporty – taekwoondo, florball. Činnost Roverů byla ukončena ke dni 31. 12. 2007, kdy jako florbalisté odcházejí do ASPV Palkovice.
![]() |
Původní znak Roverů. |
Dne 10. září 1993 měli svou první schůzku mladší sourozenci aktivních členů, kteří vytvořili skupinu Vrabčáci. Mezi prvními členy byli Daniel Merta (Pes), Jan Šupina (Ledňáček), Kateřina Šupinová (Lachtan), Jakub Marák (Opice), Jan Huška (Divočák), Tomáš Kuča (Čáp), Kateřina Trojčínská (Jelen II.) a Martin Kubala (Kačer). Vedení se ujala Ivana Šigutová (Sněženka) a společně vytvořili družinový pokřik „Vrabčáci se rádi mají, navzájem si pomáhají!“ Odchodem vedoucí na vysokou školu se vedení ujímají František Petrovič (Wapiti), Lubomír Bužek (Pavouk) a Ondřej Bužek (Vlk).
Od roku 1996 dostávali členové oddílu k výročí založení odznaky v podobě žlutého kvítku a jsou pěknou památkou na léta v oddíle. Tento odznak od nás také obdrželi jako dar spisovatelé Jaroslav Foglar – Jestřáb a Jan Šimáně – Galén, vedoucí Pražské Dvojky (oddíl Jaroslava Foglara) Josef Bláha – Řešetlák a zhotovitel odznaků Eduard Pazourek, část odznaků byla předána i Martinu Rosolovi z Prahy. Jeden odznak dostal spisovatel a skaut Slavomil Janov z Prahy. Poslední odznaky byly členům oddílu rozdány dne 6. 5. 2022.
V den 12. výročí založení oddílu, tj. 1999, jsme si nechali u Karla Kroba z Vyššího Brodu zhotovit dva pěkné totemy, na kterých jsou zobrazeny zvířata bobr, delfín, orel a klokan, symbolizující čtyři naše současné družiny. Uprostřed totemů je umístěn oddílový znak – žlutý kvítek..
![]() |
Dne 27. srpna 1999 obnovili členové oddílu Žlutý kvítek spolu se členy turistického oddílu Modré šípy památníček amerického pilota, který byl v roce 1944 nad naší obcí sestřelen. Na obnově památníčku se podíleli Martin Považan (Žán), Václav Kostelecký (Mýval), Jaromír Šupina (Pirát), Michaela Škovranová (Tuleň), Monika Škovranová (Liška), Milada Široká (Veverka), Jan Šupina (Ledňáček), Kateřina Šupinová (Lachtan), Barbora Skarková (Růžička), Jakub Marák (Opice), Pavel Šlajer (Kůň), Zbyněk Šlajer (Sysel), Vladan Sukač (Pony). V roce 2007 nechala obec Palkovice na své náklady vybudovat nový památník z kamene z trojanovického lomu a fotografii letce daroval Petr Šlachta, bývalý člen oddílu Modré šípy.
V roce 1999 se členové Roverů zúčastnili Děkanátní hokejbalové ligy a po těžkých bojích mezi 12 družstvy skončili na pěkném 4. místě. V následujícím roce se soutěže zúčastnilo již 16 družstev a členové Roverů se probojovali až do čtvrtfinále, ale na postup mezi nejlepší čtyři to již nestačilo.
Oddíl Žlutý kvítek se v roce 1999 rovněž poprvé zapojil do závodů CPP – Medvědí stezkou (celostátní pobyt v přírodě) a v letech 2000-2024, s výjimkou let 2011 a 2020, kdy se finále nekonalo, nechyběl ani jednou v republikovém finále. První zlaté ocenění získali Barbora Skarková (Růžička) a Veronika Fatrdlová (Verča), Jan Šupina (Ledňáček) a Jakub Najdek (Chocholouš). Marie Mertová (Želva) získala společně s Věrkou Kopčákovou z Metylovic stříbro. Po nich následovaly další úspěchy.
V rámci závodů CPP jsme v jednotlivých soutěžích v letech 2000 – 2024 získali celkem 279 zlatých, 255 stříbrných a 188 bronzových medailí, dále jsme obsadili 147 čtvrtých, 78 pátých a 47 šestých míst. Svými výsledky jsme nejednou dopomohli v republikových hodnoceních k vítězství Moravskoslezského kraje a tím i zisku symbolu – plyšového medvěda. První z nich dokonce dostal vlastní jméno a jmenoval se Ruda. Při příležitosti oslav 20. výročí našeho vzniku byl předán oddílu Žlutý kvítek do trvalé péče.
Od roku 1987 jsme se aktivně zapojovali do turistických závodů (outdoor running), avšak se slabšími výsledky. Někteří členové se sice z okresních a krajských kol dostali do Českého poháru, ale na úspěch v podobě postupu na mistrovství České republiky jsme čekali marně. Svého cíle jsme se v silné konkurenci soupeřů dočkali až v roce 2000, kdy dvojice Barbora Skarková (Růžička) a Veronika Fatrdlová (Verča) obsadily 9. místo. A na ně navazovaly další úspěchy a mezinárodní ocenění.
V rámci turistických závodů v letech 1987-2024 jsme v jednotlivých soutěžích získali celkem 290 zlatých, 305 stříbrných a 313 bronzových medailí, dále jsme obsadili 313 čtvrtých, 289 pátých a 312 šestých míst. Naši nejlepší závodníci jsou uvedení v článku „Naší NEJ“, ale jen si připomeňme, že oddílovými bludičkami jsou Jakub Košvica (Vrabec) a Martin Kubala (Kačer), kteří v roce 1999 absolvovali trať o délce 3 kilometry za 70 minut.
Ke dni 31. 12. 2024 v oddíle pracovaly družiny Klokani, Delfíni, Orli a Bobři. Na schůzky jsme byli rozdělení do dvou skupin, přičemž ty nejmladší jsme přezdívali Vrabčáci, zatímco starší Žluťáci.
Ke dni 31. prosinci 2024 jsme celkem měli 1.632 oddílových schůzek, 43 táborů, 454 výprav a 265 různých akcí. Z toho u zakládajících členů bylo uskutečněno 201 schůzek, 70 výprav a 8 akcí, u mladších členů 275 schůzek a 78 výprav, u nejmladších 1.019 schůzek, 285 výprav a 207 akcí. Během jednotlivých let jsme si zavedli vlastní bezpečnostní předpisy pro činnost oddílu, které občas doplňujeme o nová opatření.