Cvrček

Na úvod si řekněme něco o tom, jak to bylo s vydáváním Cvrčka v dávné prehistorii. S myšlenkou vzniku oddílového časopisu přišel Lukáš Kula (Jestřáb), který vytvořil první číslo na Vánoce 1988 jako malé vánoční překvapení. Časopis byl malován barevně, psaní bylo prováděno jak ručně, tak na psacím stroji.

Původně se měl časopis jmenovat TURISTA, ale vzhledem k tomu, že takový název měl již časopis oddílu Modré šípy v letech 1981-1982, vymýšlel se proto název nový. Dalším návrhem byl TULÁK, ale tentýž název časopisu měli trampové z okresu Frýdek-Místek. Nakonec jsme našemu oddílovému časopisu dali název POUTNÍK, protože putoval mezi své čtenáře po štafetě. Hlavními redaktory byli Lukáš Kula (Jestřáb) a Martin Závodný (Veverčák), kteří v průběhu let 1988-1991 vydali celkem 4 čísla. V průběhu roku 1994 jsme vydali nové číslo oddílového časopisu, tentokráte s názvem CVRČEK a byl určen převážně pro menší členy. Nový název dali časopisu Jan (Ledňáček), Veronika (Ája) a Kateřina(Lachtan) Šupinovi. Časopis vycházel vcelku pravidelně jednou za čtvrtletí. Byl malován ručně, ale nebarevně, neboť téměř každý člen dostával do ruky vlastní časopis a nebarevné obrázky si mohl zkrášlit sám. V průběhu let obálky kreslily Martina Warzechová, Veronika Šupinová (Ája), Radka Kubalová aDagmar Sukačová, jenž dotvářela obrázky i k jednotlivým textům. Největším přínosem v historii oddílového časopisu bylo období, kdy byl šéfredaktorem člen oddílu František Petrovič (Wapiti).

S nástupem nové generace oddílu a internetových možností se začalo od vydávání oddílového časopisu upouštět. S odstupem let můžeme konstatovat, že to byla velká škoda, neboť v jednotlivých číslech byly zaznamenány příhody z činnosti na schůzkách i výpravách, které si sami sepsali jednotliví členové oddílu. Dnes už nikdo ani netuší, že klouzavým botám se říkalo delfínky, nebo že si Pirát rád stavěl bábovičky v bahně někde pod Slavíčem.

Vydané čísla:

 

POUTNÍK:

Předchůdce Cvrčka

Více zde

 

CVRČEK:

Najdete na dalších stranách 1. číslo a pak od 50. až po nejaktuálnější

 • 69. vydání

  V tomto čísle …

  Autor: Redakce ŽK | Publikováno: 5.3.2021


 • 68. vydání

  V tomto čísle zápis z tábora 2017.

  Autor: Redakce ŽK | Publikováno: 31.12.2017


 • 67. vydání

  V tomto čísle …

  Autor: Redakce ŽK | Publikováno: 31.12.2015


 • 66. vydání

  V tomto čísle …

  Autor: Redakce ŽK | Publikováno: 16.3.2021


 • 65. vydání

  V tomto čísle se věnujeme Táboru v Praze 2013

  Autor: Redakce ŽK | Publikováno: 12.3.2021